تبلیغات
آهای کنکوری ها !!!(اینجا باشگاه کنکور)!!konkoor!! - ایران درجایگاه ‌٢٧ تولید علم شیمی دنیاست
آهای کنکوری ها !!!(اینجا باشگاه کنکور)!!konkoor!!

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

ایران درجایگاه ‌٢٧ تولید علم شیمی دنیاست

براساس آمار پایگاه طلایه داران علم موسسه اطلاعات علمی(ISI) طی 10 سال گذشته بیشترین تولیدات علمی دانشمندان ایران در حوزه شیمی با 13هزارو 376 مقاله با مجموع 76هزار و 506 استناد و نسبت 72/5 استناد به هر مقاله بوده است و در مجوع ایران توانسته جایگاه 27 را در بین 93 كشورفعال درعلم شیمی را به خود اختصاص دهد.
دكتر جعفر مهراد با بیان این كه طلایه داران علم موسسه اطلاعات علمی، پایگاهی است كه با تحلیل داده‌های موجود در آن می‌توان به رتبه بندی رشته‌های موضوعی، دانشگاه‌ها و موسسات پژوهشی، دانشمندان، ‌كشورها و نشریات معتبر پرداخت، اظهار كرد: این پایگاه كمك می‌كند تا بر اساس شمارش مقاله‌های منتشر شده و داده‌های استنادی به عملكرد دانشمندان پی ببریم.
همچنین این پایگاه در تعیین خروجی تحقیقات و سنجش نفوذ آن در رشته‌های مختلف علمی نقش مهمی ایفا می‌كند.
وی با اشاره به این كه در این پایگاه عملكرد 10 ساله كشورهای تولید كننده علم اندازه گیری می‌شود، تصریح كرد: ایران از جمله كشورهایی است كه به خاطر تولیدات علمی بیشتر در این پایگاه از موقعیت نسبتا ممتازی برخوردار است. تقسیم بندی رشته‌های تخصصی از پیش انجام شده و تعداد مقالات استنادها و استناد به هر مقاله را مشخص كرده است.
مهراد با معرفی علم شیمی به عنوان رشته ای كه دانشمندان ایران بیشترین تولیدات خود را در این حوزه به ثبت رسانیده‌اند، خاطرنشان كرد: مقالات شیمی محققان ایرانی با 72/5 مورد استناد به هر مقاله بعد از مقالات دانشمندان ایرانی در حوزه بیولوژی مولكولی و ژنتیك كه نسبت استناد به مقالات آن 76/5 است بالاترین نسبت استنادها را دارد.
وی افزود: ایران در بین 93 كشوری كه درعلم شیمی مقالات موثر دارند جایگاه بیست و هفتم را به خود اختصاص داده و كشورهای تركیه، پرتغال، یونان، مجارستان و فنلاند بعد از ایران به ترتیب در رتبه‌های 28 تا 32 قرار گرفته‌اند. رتبه اول در تولید علم شیمی مربوط به آمریكا با 228هزار و253 مقاله است كه در مجموع سه میلیون و 937هزارو140 بار به این مقالات استناد شده است.
به گفته مهراد، رتبه های دوم، سوم، چهارم و پنجم در تولید مقالات شیمی دنیا به كشورهای ژاپن، آلمان، چین و انگلستان تعلق دارد.
سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) خاطرنشان كرد: تفاضل استناد به هر مقاله از مقالات شیمی بین ایران و چین 3/0 است. در سطح منطقه هم هندوستان و‌ روسیه با رتبه های 10 و 16 از كشورهایی هستند كه بالاتر از ایران قرار دارند.
وی با اعلام این كه پراستناد ترین مقاله شیمی محققان ایرانی در این دوره به دكتر محمدعلی زلفی گل، استاد شیمی دانشگاه بوعلی سینای همدان تعلق دارد به ایسنا گفت: مقاله این دانشمند كه در سال 2001 در مجله معتبر «Tetrahedron» به چاپ رسیده است،161 بار مورد استناد قرار گرفته است. همچنین دومین مقاله پر استناد شیمی مقاله‌ای است كه توسط دانشور، سالاری و ختایی از اعضای هیات علمی دانشگاه تبریز به رشته تحریر درآمده است. این مقاله كه در سال 2003 منتشر شده تا كنون 150 بار از سوی دانشمندان ایرانی و سایر كشورهای جهان مورد استناد قرار گرفته است.
مهراد تصریح كرد: سومین و چهارمین مقاله پراستناد علم شیمی و به ترتیب با 139 و 138 استناد به دانشگاه علم و صنعت ایران و سپس مشتركا به دو دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی و بوعلی سینا همدان تعلق دارد.
افتخار سومین مقاله پر استناد از آن رضایی، حسین نیا، آقایی، احمدی و بریجانی و افتخار چهارمین مقاله پر استناد از آن صالحی، دبیر، زلفی گل و فرد می‌باشد؛ این دو مقاله به ترتیب در سال‌های 2006 و 2003 منتشر شده است.
وی خاطرنشان كرد: مقالات دانشمندان دانشگاه شیراز شامل ملكی، صفوی و تاج آبادی 114بار استناد، مقالات دانشمندان دانشگاه تبریز شامل دانشور، سالاری و خنایی 107 بار استناد و مقالات دانشمندان دانشگاه بوعلی سینا شامل عزیزیان 105 بار استناد داشته است. مقالات این دانشمندان به ترتیب در سال‌های 2006، 2004 و 2004 منتشر شده است.
به گفته مهراد، تاكید بر تعداد استناد مقالات ناشی از این واقعیت است كه استناد نشان كیفیت در پژوهش است. بین تعداد استناد به مقالات و میزان استفاده از آن رابطه مستقیم وجود دارد. استناد به مقالات معمولا در سال‌های اول انتشار اندك است و چنانچه نرخ استناد در دو سال اول بیشتر باشد به این مقاله،‌ مقاله داغ گفته می‌شود. مقالات معتبر كه توسط دانشمندان شاخص جهان منتشر می‌شود بیشترین استنادها را دریافت می‌كند.
رییس مركز منطقه‌یی اطلاع رسانی علوم و فن‌آوری درباره روند استناد به مقاله پراستنادترین دانشمند علم شیمی گفت: پراستنادترین مقاله شیمی ایران كه در سال 2001 توسط دكتر زلفی گل منتشر شده است، در سال 2001 به تعداد هفت بار، سپس تا سال 2005 به ترتیب 17، 14 و 13 بار و آنگاه در سال 2006 به تعداد 37 بار مورد استناد قرار گرفته است یعنی سال 2006 اوج استناددهی به مقاله این دانشمند شیمی است. بعد از آن تعداد استنادها كم شده طوری كه در فاصله سال‌های 2007 تا 2009 به ترتیب 27، 25 و 21 استناد به این مقاله علمی صورت گرفته است.
وی افزود: این در حالی است كه وضعیت در مورد دومین مقاله پر استناد شیمی متفاوت است. این مقاله در فاصله سال های 2004 تا 2009 به ترتیب 11، 17، 21، 28، 36 و 37 استناد دریافت كرده است. البته سومین مقاله پر استناد وضعیت بسیار ممتازی دارد. این مقاله در سال 2006 منتشر شده است. ابتدا در همان سال یك بار و سپس در سال‌های 2007 تا 2009 به ترتیب 14، 43 و 81 بار مورد استناد قرار گرفته است. همچنین استناددهی به چهارمین مقاله پر استناد شیمی متفاوت است؛ اوج استناد به این مقاله 28 مورد مربوط به سال 2006 میلادی است و از همان سال از تعداد استنادها كاسته شده و در سال 2009 به 14 مورد كاهش یافته است.
وی با بیان این كه پنجمین مقاله پر استناد شیمی هم از وضعیت ممتاز مقاله سوم برخوردار است، تصریح كرد: اخذ استناد در سال انتشار یعنی سال 2006 دلالت بر اهمیت این مقاله دارد. پنجمین مقاله پر استناد شیمی طی سال‌های 2007 تا 2009 به ترتیب 21، 40 و 52 استناد دریافت كرده است.
مهراد درباره اهیمت شاخص آنی توضیح داد: وقتی به مقاله‌ای در همان سال انتشار استناد می‌شود براساس معیارهای علم سنجی از معیاری به نام «شاخص آنی» استفاده می‌شود. طبق تعریف تعداد استنادهای صورت گرفته به تعداد مقالات مجله مورد نظر در همان سال انتشار رقمی را به دست می‌دهد كه از آن به عنوان شاخص آنی نام برده می‌شود و یكی از شاخص‌های مهم ارزیابی و رتبه بندی مجلات علمی است. 

درباره وبلاگ

خوشحال میشم اگر در نظر سنجی وبلاگ شرکت کنید.ضمنا اگر وبلاگ دارید تبادل لینک هم میکنم.ابتدا این وب رو با اسم (همه چیز از کنکور) لینک کنید و سپس به من خبر بدید
مدیر وبلاگ : اشکان

آخرین پست ها

جستجو

نظرسنجی

  • بهترین انتشارات کتاب های کنکوری کدام است؟
نویسندگان